Czym są radary pogodowe?

Radar pogodowy jest instrumentem obserwacyjnym, zazwyczaj pulsacyjno-dopplerowskim, używanym w meteorologii do identyfikacji i obrazowania różnych rodzajów opadów, pomiaru ich wielkości i śledzenia ich ruchu. Czyni to, wysyłając elektromagnetyczne lub mikrofale i analizując powracające echa. Technologia radarowa istnieje już od jakiegoś czasu, a jej początki sięgają 1886 roku, kiedy naukowiec Heinrich Hertz zilustrował, że sygnały radiowe mogą być odbijane od obiektów. Nazwa jest skrótem od terminu „Radio Detection And Ranging”. Po wojnie niektóre systemy były nadal wykorzystywane przez naukowców do eksperymentowania z wykrywaniem opadów. Z czasem prowadziło to do wdrożenia radarów pogodowych przez rządy i agencje meteorologiczne na całym świecie. 

Jak działa radar pogodowy?

Jeśli sygnał napotka jakiekolwiek opady (deszcz, grad lub śnieg), jest odbijany z powrotem do wieży radarowej, która interpretuje odbity sygnał (zwany również echem). Radar może wiele określić na podstawie charakterystyki fali odbitej. Czas potrzebny echu na powrót do nadawcy wskazuje, jak daleko od radaru znajduje się opad. Z drugiej strony siła echa stanowi silną sugestię rodzaju napotkanych opadów (deszcz, grad lub śnieg). Chociaż różni się to w zależności od radaru, sygnał jest zwykle wysyłany z częstotliwością około raz na sześć do dziesięciu minut. Powstały animowany obraz radarowy tworzy trzydziestominutową pętlę. Chociaż obraz radarowy nie daje jasnej i określonej prognozy, pokazuje, gdzie były opady, a także kierunek, w którym mogą się poruszać. We współczesnych systemach pogodowych wyniki przechwytywane przez radar pogodowy są wyświetlane jako kolorowy obraz na ekranie wyświetlacza.  Zobacz więcej na: https://stanpogody.pl/

Skale kolorów

Skala kolorów służy do pokazania intensywności opadów. Zwykle najbardziej intensywną formę opadów wskazuje czerń. (W wielu przypadkach czarny oznacza grad.) Skale kolorów są również używane do wskazywania ilości opadów, a nie tylko intensywności. Te dwa terminy są często używane zamiennie, co może być mylące. Pamiętaj, aby przeczytać skalę pogody towarzyszącą każdemu obrazowi radarowemu, aby potwierdzić, co oznacza każdy kolor dla tego konkretnego obrazu. Każdy obraz radarowy ma znacznik czasu u dołu obrazu, który jest w czasie uniwersalnym (Greenwich) lub UTC. Dzięki temu każdy, kto ogląda obraz, może wiedzieć, kiedy obraz został utworzony, bez względu na to, gdzie na świecie i w jakiej strefie czasowej się znajduje. Radar dopplerowski zwiększa możliwości tradycyjnych systemów radarowych o warunkach pogodowych, posiadając możliwość pomiaru kierunku i prędkości wiatru, a w rezultacie kierunku, w którym porusza się pogoda.

Dodaj komentarz