Zgon Bliskiej osoby

Śmierć Bliskiej osoby sprawia, że rodzi się w nas ogromny smutek i wielka żałoba. Śmierć Bliskiej osoby sprawia, że ciężko nam rozsądnie myśleć. Jednak pomimo tak przejmujących uczuć – jeżeli było to dla nas naprawdę bardzo bliska osoba – to musimy działać. Te najbliższe osoby – mąż, żona, rodzice, rodzeństwo, a często nawet i przyjaciele – śmiało można powiedzieć, ze zmuszone są do tego, aby zorganizować pogrzeb zmarłego. Niestety, takie są już prawa tej ziemi od których chyba nigdy nie będzie odwołania przez kilka tysięcy najbliższych lat. Jak zabrać się za zorganizowanie pogrzebu?

Odpowiednia pomoc przy zgonie

Zanim nastąpi pogrzeb należy skontaktować się z odpowiednim zakładem pogrzebowym, który zorganizuje transport Zmarłego. Przy czym należy wiedzieć co robić, jeżeli zgon nastąpi z przyczyn naturalnych lub też zgon nastąpi z przyczyn nienaturalnych. Przy czym rozumiejąc zgon naturalny należy przejść do dalszego podziału, którym jest dom, szpital, hospicjum, dom opieki. W każdym z  tych przypadków postępowanie jest podobne, jednak różni się osobami, które powiadamia się w pierwszej kolejności. Zupełnie inną sprawą jest zgon z przyczyn nienaturalnych, gdzie nie tylko potrzebna jest pomoc zakładu pogrzebowego. Zanim to nastąpi ciało Zmarłego musi zostać przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej, gdzie zostaną wyjaśnione okoliczności śmierci oraz zebrane ewentualne dowody mające na celu udowodnienie, że ktoś jest odpowiedzialny za śmierć danej osoby. W takich przypadkach odbywa się sekcja zwłok, która ma dać odpowiedzi na różne pytania odnośnie śmierci.

Dokumenty i formalności

Jeżeli już ciało znajdzie się w rękach zakładu pogrzebowego należy zapoznać się z odpowiednimi dokumentami, jakie będzie trzeba w tym przypadku dopilnować. Tutaj – w dziale Poradnik znaleźć można spis takich dokumentów, które będą potrzebne m.in. na wypłatę zasiłku pogrzebowego. Przy czym nie można zapominać, że te pieniądze zawsze idą na spłatę związaną z częścią kosztów pogrzebowych. Niestety, ale na ogół bywa tak, że zasiłek starcza na część wydatków związanych z pochówkiem. Resztę musi dopłacić rodzina. Jeżeli jednak na dzień dzisiejszy nie ma ona takich pieniędzy przy sobie to zawsze można wnioskować o rozłożenie opłaty na raty. Dzięki temu nie będzie trzeba się niczym przejmować a raty będzie można ze spokojem spłacić w późniejszym czasie. Wybór odpowiedniego zakładu pogrzebowego to podstawa, ponieważ to oni podpowiadają żałobnikom jak powinni wszystkim odpowiednio pokierować.

Dodaj komentarz