Odzież myśliwska – jak prawidłowo dobrać odpowiedni strój?

Kultura łowiecka w Polsce popularna jest już od wieków. To piękne, ale i wymagające hobby było opisywane nawet i przez samego Adama Mickiewicza. Z myślistwem związanych jest też wiele zwyczajów i tradycji. Warto jednak wspomnieć, że obecny postęp technologiczny szeroko rozwinął także i tę dziedzinę. Poza nowoczesnym sprzętem łowieckim duże zmiany przeszła odzież, oferując coraz to lepsze rozwiązania dopasowane do potrzeb każdego pasjonata. Dzięki temu myśliwi mogą przebierać w szerokiej gamie produktów.

Zaopatrując się w odpowiednie elementy ubioru, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj polowań, porę roku i warunki, w jakich będzie się odbywać tropienie. Inna odzież myśliwska wymagana jest w latem, gdzie temperatury w Polsce coraz częściej przekraczają 30 stopni Celsjusza a inna mroźną zimą czy deszczową jesienią. Od rodzaju łowów zależy min. ich dynamika. Należy wziąć pod uwagę czy więcej czasu spędzi się np. na ambonie wypatrując zwierzyny, czy wręcz przeciwnie – aktywnie ją śledząc. Warunki, w jakich przyjdzie nam polować, odgrywają również bardzo istotną rolę. Mokry, bagnisty teren będzie np. wymagał ubrań chroniących w dużej mierze przed panującą wilgocią. Decydując się na zakup, warto postawić na sprawdzone i dobre jakościowo wyroby.

 Wygoda i bezpieczeństwo ponad wszystko

Bez względu na warunki łowieckie można wyróżnić kilka najistotniejszych cech wspólnych, które należy brać pod uwagę kupując właściwe ubranie. Przede wszystkim ważnym elementem podczas polowań jest zadbanie o własne bezpieczeństwo. Odpowiednio dobrana odzież myśliwska pomoże ukryć się w terenie i zostać niezauważonym przez zwierzynę.

Kolejnymi istotnymi właściwościami dobrego stroju myśliwskiego są wygoda i wytrzymałość. Tropienie wiąże się głównie z wysiłkiem fizycznym, dlatego odpowiedni strój musi być wygodny, nie krępować ruchów i wytrzymać zalania czy otarcia. Niezbędnym punktem przy wyborze odzieży myśliwskiej jest również nieprzemakalność. Stanie na deszczu, panująca wilgoć czy przedzieranie się przez mokradła w przemokniętym stroju mogą zakończyć się poważną chorobą.
Uprawiając to szlachetne hobby, dobrze jest mieć w szafie więcej niż jeden zestaw ubrań. Dzięki temu można zmieniać i łączyć elementy garderoby dostosowując je do panujących warunków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?