Kremacja zwłok – czy warto się zdecydować?

Pomnik na cmentarzu

Kremacją nazywany formę pogrzebu zwłok ludzkich, która polega na ich spaleniu. Jest to metoda powszechna i dozwolona w wielu religiach świata. Współcześnie ten proces przeprowadzany jest w specjalnie do tego stworzonych piecach krematoryjnych, i opiera się o zasadę wielokrotnej rekuperacji ciepła. Piec działa dzięki zasilaniu źródłami takimi jak gaz ziemny, LPG, czy też olej opałowy. Proch powstały po spaleniu zmarłej osoby, jest dodatkowo rozdrabniany w specjalnym urządzeniu, po czym umieszczany jest w urnie. 

Kremacja zwłok czy normalny pochówek?

Piec kremacyjny a krematoryjny

Warto rozgraniczyć te dwa pojęcia, ponieważ w obecnej kulturze oznaczają one zupełnie dwie różne rzeczy. Piec kremacyjny jest obecnie dozwolonym i przyjętym w kręgu kulturowym urządzeniem w którym spalane są ludzkie szczątki, pojedynczo. Oznacza to, że w piecu kremacyjnym podczas spalania, znajdują się zwłoki tylko i wyłącznie jednej osoby. Piece krematoryjne natomiast, to piece w których jednocześnie są spalane szczątki więcej niż jednej osoby, co kojarzone jest głównie z piecami stosowanymi przez Niemców podczas trwania II Wojny Światowej.

Kremacja zwłok

Stosunek do procesu kremacji w różnych religiach

Kremacja stanowiła często wykorzystywaną formę pochówku w religiach starożytnych, pierwotnych. Słowianie w okresie przedchrześcijańskim spalali zmarłego, odzianego w najcenniejsze jego szaty, wyposażonego w przedmioty użytku codziennego na stosie. Prochy następnie przesypywano do glinianego naczynia i zakopywano w grobach.

Ortodoksyjny judaizm sprzeciwia się procesowi kremacji, twierdząc, że jest to praktyka wywodząca się z pogańskich rytuałów, która dodatkowo łamie zakaz mówiący o nieuszkadzaniu zwłok zmarłego.

Kościół katolicki wydał zalecenie, aby spopielenie zwłok zmarłego odbywało się dopiero po odprawieniu obrzędów liturgicznych. Współcześnie wiele katolickich cmentarzy posiada specjalnie wydzielone miejsca, gdzie spoczywają prochy zmarłych. Religia katolicka wymaga szacunku zwłok ludzkich i sprzeciwia się rozsypywaniu ludzkich pochów w różnych miejscach świata, oraz zabrania przechowywania urny z prochami w domu.

Religia prawosławna stanowczo neguję kremację zwłok, twierdząc, że jej idea zaprzecza wierze w zmartwychwstanie człowieka. Nie odprawiane sa obrzędy nad skremowanym ciałem.ludzkim. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach – jak np. epidemia czy też zarządzenie władz państwowych, dopuszcza się możliwość wykonania kremacji.

Kremację w swojej religii dopuszczają oraz praktykują także Świadkowie Jehowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?