Deski SUP dla początkujących i dla osób z doświadczeniem

Deski różnią się nie tylko tym, że jedne są twarde, a inne pompowane. Różnią się ceną, wyglądem i pewnymi specyficznymi właściwościami. Przede wszystkim zaś są różne ich typy. Wśród nich jest rodzaj odpowiedni dla osób początkujących. Są też deski, z jakimi można pływać, dopiero jak nabierze się już nieco doświadczenia i wprawy. Mają one inne przeznaczenie niż ta dla osób zaczynających swoją przygodę z tym sportem.

Osobom początkującym poleca się deski o najbardziej wszechstronnym zastosowaniu. Jest to grupa allround. Można z nimi pływać po spokojnej rzece, na jeziorach oraz na morzu, jeśli nie ma fal. Na niewielkich też można z nią pływać. Ogólnie jednak ten rodzaj deski SUP poleca się do spokojnego pływania, a nie surfowania czy pokonywania z nią dużych odległości. Jest to rodzaj desek o większej szerokości. Ich kształt ułatwia utrzymanie równowagi. Są stabilne i łatwo się nimi manewruje. Mając jedną z takich szybko nabierze się wprawy. Od początku sport ten będzie sprawiał wiele przyjemności. Będąc osobą zaawansowaną w tym sporcie też można pozostać przy tej desce. Jest ona doskonała, jeśli pływa się rekreacyjnie, a przy tym najbardziej wszechstronna. Dopiero jak ma się bardziej specyficzne plany co do swojego pływania, to warto zmienić ją na bardziej odpowiednią.

Typ deski widać po jej kształcie. Jednym z tych, jakich nie poleca się osobom początkującym, są modele wąskie i bardzo wydłużone. Nie są to deski, na których łatwo utrzymać równowagę. Nie zapewniają takiej stabilności, jak te najbardziej wszechstronne deski SUP, i trudno się nimi manewruje. Jednak ich długość i smukłość nadaje im też pewne zalety. Są bardzo szybkie. Łatwo jest z nimi utrzymać kurs. Jeśli ktoś chce pokonywać duże odległości na desce, to są doskonałym sprzętem dla niego. Musi to być jednak ktoś, kto ma już w SUP spore doświadczenie. Osoba początkująca nie odniesie korzyści z jej wyboru, ponieważ trudno jej będzie utrzymać równowagę i manewrować nią.

Innym rodzajem, jaki odpowiedni jest jedynie dla osób doświadczonych w SUP, są deski przeznaczone do surfowania. Są krótsze od pozostałych i szerokie. Sprawdzają się na falach. Są bardziej zwinne od innych desek, nie mają jednak takich zalet, jak inne. Nie są tak szybkie, jak smukłe modele, nie zapewniają takiej stabilności, jak te wszechstronne. Zarówno te deski SUP, jak i najbardziej smukłe, łączy to, że są przeznaczone do specyficznych zastosowań. I w nich sprawdzają się lepiej od desek z grupy allround. Łączy je też to, że pływać na nich mogą jedynie osoby doświadczone.

Dodaj komentarz