Jak wybrać deskę snowboardową?

Snowboard to sport dynamiczny, spektakularny kojarzący się z wolnością i pięknymi górskimi krajobrazami w tle. Nie dziwota zatem, że przyciąga coraz więcej miłośników zimowego szaleństwa. Najchętniej na tę formę sportu decydują się młodzi, gdyż wymaga on znacznego wysiłku fizycznego, bardzo dobrej kondycji oraz wysokiej koordynacji ruchowej. Rozpoczęcie przygody ze snowboardem wiąże się przede wszystkim z doborem odpowiedniego sprzętu, w tym rzeczy kluczowej, czyli deski.

mountains-1209810_1920

Rodzaje desek snowboardowych

Dobór odpowiedniej deski ma bardzo duże znaczenie. Zależy od formy snowboardu, jaką chcemy uprawiać oraz poziomu naszych umiejętności. Warto tu podkreślić, że dostępne są deski szczególnie polecane początkującym i dedykowane wyłącznie osobom jeżdżącym na bardzo wysokim poziomie. Zakup niewłaściwego sprzętu może sprawić, ze nauka będzie znacznie trudniejsza i zniechęcimy się do snowboardu już na starcie. Dlatego najlepiej jeszcze przed wyprawą do sklepu zorientować się, co oferuje rynek. Snowboard to rynek, który oferuje niemało:

1. deski miękkie – przeznaczone do freestylu, z miękkimi wiązaniami i butami, szczególnie polecane na początek, choć jeżdżą na nich nawet zawodowcy,

2. deski twarde – wyczynowe, do szybkiej jazdy, maja twarde wiązania i buty, odradzane początkującym,

3. deski ALL MOUNTAIN (AM) – uniwersalne, dobre dla początkujących i zaawansowanych,

4. deski FREERIDE (FR) – do jazdy poza wyznaczonymi trasami (po tzw. puchu)

5. deski FREESTYLE (FS) – przede wszystkim do freestylu,

6. deski halfpipe/big air (PP/BA) – przeznaczone na halfpipe, big air i mniejsze skocznie,

7. deski jibbing (JB) – przeznaczone do slidów po boxach, rurkach i innych powierzchniach

8. deski BIG MOUNTAIN (BM) – do szybkiej jazdy poza wyznaczonymi trasami,

9. deski BOARDERCROSS (BX) – do jazdy snowcrossowej, przeznaczone dla zaawansowanych i wymagające bardzo dobrej techniki,

10. deski FREECARVE (FC) – do jazdy rekreacyjnej
11. deski RACE (RC) – do szybkiej jazdy, dla zawodowców i doświadczonych riderów,

12. deski FR/FS – łączą cechy desek do freestylu i freeridu.

Na koniec trzeba podkreślić, że nie każda najdroższa deska będzie odpowiednia do naszych umiejętności, a cena sprzętu nie wpłynie na ich natychmiastową poprawę. Grafika, choć dla wielu istotna, też nie będzie miała aż tak dużego wpływu na użytkowanie deski. Przede wszystkim należy się kierować własnymi preferencjami co do stylu, poziomem umiejętności, no i, rzecz jasna… zasobnością portfela.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?