Styl retro

Niektóre style w mieszkaniach nawiązują do przeszłych epok. Jednym z takich stylów jest „retro”. Jest bardzo sentymentalny. Wykorzystuje się w nim stare elementy, które pochodzą z wybranej epoki. Chcąc urządzić sobie pokój w stylu retro musimy zdecydować się na to, w którą stronę pójdziemy. Możemy urządzić pokój w stylach: barokowym, rokoko, art deco, albo skłonić się w kierunku lat 50, 60 i 70, które jak wiemy były kultowe.

Inspiracje retro:

Klasyka to coś na co stawia styl retro. Historyczne elementy i piękne proste meble sprawiają że klimat pomieszczenia staje się niepowtarzalny. Osoby kochające stare przedmioty, lubiące otaczać się historią często wykorzystują właśnie ten styl w swoich domach. Styl retro sprawia, że nasze mieszkanie ma bardzo oryginalny klimat.

projekt wnetrza

Z pewnością zastanawiasz się, jakie elementy wykorzystać w pomieszczeniu. Nie wszystkie muszą być nudne. Stare meble po przodkach, różne dodatki z targów staroci lub aukcji internetowych sprawią, że pomieszczenie będzie bardzo autentyczne. Nie chodzi jednak o to, aby nasze mieszkanie zamieniło się w muzeum. Styl retro ma na celu jedynie sprawić, aby w naszym mieszkaniu zagościła przeszła epoka. Warto więc uzupełnić mieszkanie nowoczesnymi elementami, różnymi tekstyliami, sztukateriami i dekoracjami z obecnej epoki.

Bardzo często wykorzystuje się fotele „Ludwiki”, sofy Chesterfield, lampy z elementami ozdobnymi, materiały abażurowe, żyrandole kryształowe, lustra z ramami ozdobnymi, stare zegary. Styl retro może być powiązany z glamour’em oraz shabby-chic, który ma na celu podkreślić starość mebli.

projekty wnetrz projektowanie wnetrz

Na podłodze możemy umieścić zwykły parkiet lub stare deski. Ściany ozdabiamy tkaninami, tapetami flokowanymi. Możemy także wykorzystać tynki dekoracyjne. Art deco to styl, który także łączy się z retro. Panował on w latach 20 i 30 XX wieku. Eleganckie elementy, różne wzory na podłogach i ścianach, drzwiach i balustradach sprawią że mieszkanie będzie miało bardzo wyjątkowy charakter.

Wykorzystując w mieszkaniu elementy z lat 50, 60 i 70 XX wieku, które są zdecydowanie bliższe naszym czasom, nadamy mieszkaniu oryginalności. Meble z tego okresu to prawdziwe perełki.      Wprowadzając do mieszkania dekoracje z przeszłych epok sprawimy, że nasze gniazdko będzie wzbudzało w nas wiele emocji. Styl retro pomaga podkreślić charakter osoby mieszkającej w danym mieszkaniu. Aranżacja wnętrz w tym stylu może być kosztowna, ale biorąc pod uwagę uzyskane efekty i zachwyt w jaki wprawi nas gotowe mieszkanie są tego naprawdę warte.

Dodaj komentarz