Jak działa lokalizacja pojazdów?

Systemy telematyczne są obecne w Polsce i na świecie od dawna. System  lokalizowania obiektów poprzez satelity początkowo był zaprojektowany wyłącznie do użytku wojskowego. Amerykańska sieć GPS  Global Positioning System a właściwie GPS  – NAVSTAR (Global  Positioning System Navigation Signal Timing and Ranging) miała za zadanie namierzać  konkretne cele i podawać ich dokładną pozycję na mapie topograficznej. Co ciekawe system miał być wykorzystywany w tak zwanych „wojnach gwiezdnych”  ale przydał się na szeroką skalę do zupełnie innych zastosowań -€“ stricte cywilnych.

zarzadzanie flota

Pomoc w biznesie

System GPS znalazł zastosowanie w lokalizacji i określaniu pozycji pojazdów, co przełożyło się także na profesjonalne zastosowanie takiego systemu w biznesie  w€namierzaniu i śledzeniu pojazdów. Zasad działania lokalizacji jest bardzo prosta  – przy wykorzystaniu GPS określa się pozycję obiektu, którą przekazuje się za pośrednictwem systemu GSM i transmisji danych GPRS do serwera (komputera), który interpretuje dane i nanosi je na cyfrową mapę prezentowaną w dedykowanym oprogramowaniu.

Dodatkowe korzyści

impet2Punktem wyjściowym jest nie tylko lokalizacja pojazdów. Na system składa się infrastruktura -€“ moduły telematyczne, oprogramowanie i dodatkowe, oprócz lokalizowania funkcjonalności. Dzięki temu szef firmy wie nie tylko, gdzie znajdują się jego pojazdy, ale także (dzięki identyfikacji indywidualnej) kto się nimi porusza, z jaką prędkością się poruszają, czy znajdują się w określonej geostrefie i czy nie przekraczają danej, zdefiniowanej szybkości. System dostarcza też informacji na temat tankowań, zużycia paliwa i ilości paliwa aktualnie dostępnej w baku.  Nie trzeba już martwić się o serwisowanie i ubezpieczenia, ponieważ dostaniemy automatyczne powiadomienia o zbliżających się terminach tych czynności. To dlatego system gps jest tak pomocny w prowadzeniu i optymalizowaniu działań biznesowych. Nie tylko łatwiej i wygodniej (z reguły są też wersje mobilne oprogramowania) jest zarządzać flotą ale także realnie można oszczędzać koszty i zdobywać nowych klientów i partnerów.

Dodano w Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?