Montaż listew drewnianych przy pomocy kleju montażowego

Każdy kto kiedykolwiek miał styczność z remontem w domu, powinien bez problemu samodzielnie umiejscowić listwy w odpowiednich miejscach, zwłaszcza jeśli sam układał podłogi. Oto kroki, które należy wykonać przy doklejaniu listew do ściany:

listwy podlogowe w pokoju

1) DOCINANIE LISTEW:
Ponieważ w sprzedaży mamy długości od 2 do 3 metrów musimy w domu sami dopasować sobie długości listew. Możemy je pociąć przy pomocy piły ukosowej lub zwykłej piłki ręcznej. Musimy to zrobić pod kątem 45 stopni. Bardziej polecana jest jednak piła ukosowa. Jej koszt to około 200 złotych. Piła wycina nie tylko pod kątem 45 stopni. Ma także większą lub mniejszą rozpiętość.

2) DOBÓR ODPOWIEDNIEGO KLEJU
W przypadku listew drewnianych można stosować specjalne kleje montażowe lub pianki poliuretanowe. Jeżeli chodzi o klej, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to do czego jest przeznaczony i jaki to rodzaj kleju. Kiedy przyklejamy listwy drewniane do ściany, klej musi mieć dobre właściwości łączące z tynkiem. Dlatego też należy pamiętać o pozostawieniu od dołu ściany od 2 cm do 5 cm nie pomalowaną. Istnieje zagrożenie że jeśli na ścianie będzie farba, listwa przyklei się tylko do niej, a wtedy bardzo szybko może odpaść.

3) UŻYCIE KLEJU:
Klej montażowy umieszczamy w pistolecie do silikonu. Są to standardowe pistolety. Należy pamiętać, że po każdym użyciu pistolet odkładamy na podkładkę, aby nie zniszczyć podłogi czy parkietu. Klej rozmieszczamy na listwie ciągnąc go po długości lub stawiając co jakiś czas kropki (punktowo). Takie punktowe rozmieszczanie kleju jest dobre w przypadku równych powierzchni. Jeśli jednak ściany są nie równe, sprawdza się metoda ciągła, zygzakowata lub falująca. Połączy to listwę ze ścianą w miejscach nierównych. Mamy większą gwarancję bezpieczeństwa co do stałości listwy po jej umieszczeniu. Nanosząc klej na listwę musimy pilnować jego odległości od jej krawędzi. Jeśli będzie on a blisko niej, podczas dociskania do ściany możemy narobić sobie niepotrzebnych kłopotów. Klej który wydostanie się spod listwy zapaskudzi nam całe ściany, a to tylko dodatkowa praca. Dlatego klej warto nanosić na powierzchnię wewnętrzną listwy.

Do dyspozycji istnieją również kleje rozpuszczalnikowe. Gdy ich używamy, nasza listwa musi zostać do ściany przyciśnięta, a następnie odklejona na około minutę. Rozpuszczalnik paruje, a listwa nabiera większych właściwości lepkich, co sprawia że lepiej trzyma się ściany. Nie można jednak odsuwać listwy za daleko. Klej nie może się wylać poza nią.

4) DOKLEJANIE LISTEW:
a) ściany równe – wystarczy tylko chwilkę docisnąć listwę, aby była na swoim miejscu i dobrze się trzymała
b) ściany faliste – dociskanie musi trwać nieco dłużej, czasami warto po prostu dostawić do listwy kilka przedmiotów które będą ją dociskały.

pokoj z listwami

Montaż Listy – Video z YouTube

Poniżej pokazany jest sposób, gdzie montowane są listwy podłogowe pod malowanie. Jak widać na załączonym filmiku montaż nie jest wcale taki trudny, jednak zawsze warto wynająć w tym celu fachowców, którzy wykonają to w profesjonalny sposób.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?