Budapeszt – Kilka miejsc, które warto zobaczyć.

Muzeum Aquincum

Budapeszt to piękne i niezwykle oryginalne miasto. Niestety kierując się przewodnikami możemy poznać zaledwie jego część. Oczywiście jest kilka sztandarowych miejsc, które trzeba zobaczyć będąc w stolicy Węgier, jak chociażby słynne na całą Europę mosty na Dunaju. Jednak poza tym, istnieje również wiele mniej znanych perełek, o których warto wiedzieć i pamiętać wyruszając w podróż do Budapesztu.

Łaźnie

Łaźnie termalne to w Budapeszcie spadek, jaki zostawili po sobie Turcy. Buda znajdowała się bowiem w tureckich rękach przez niemal 150 lat. Zlokalizowane są po obu stronach Dunaju i do każdego z funkcjonujących w stolicy Węgier kąpielisk bardzo łatwo dotrzeć. Oferują one między innymi relaksacyjne kąpiele w wodach termalnych, lecznicze sesje w wodach mineralnych czy zestawy zabiegów hydroterapeutycznych.

Lista atrakcji jest jednak o wiele dłuższa. Łaźnie warto odwiedzić z jeszcze jednego względu. Niektóre z nich to po prostu przepiękne zabytki architektoniczne. Dla przykładu: Łaźnie Szecheney to niezwykły przykład budynku w stylu neobarokowym, Łaźnie Gellerta zbudowane są w stylu Art Nouveau, natomiast Łaźnie Kirali oraz Rudas przeniosą nas w czasy tureckie.

Muzeum Aquincum

Aquincum to muzeum archeologiczne, zbudowane na terenie wykopalisk starożytnej osady Aquincum. Ruiny tego starożytnego miasta Cesarz Rudolf nazwał węgierskimi Pompejami.

Muzeum Aquincum

Regularne Obecnie można podziwiać tu ruiny cywilnego miasta, które obrazują nam w jaki sposób żyli tu ludzie na przełomie II i III wieku. Zachowały się na przykład pozostałości ulic, dużego placu, łaźni publicznej, budynku mieszkalnego, świątyń, centrum handlowego czy targu mięsnego.

Park Rzeźb

Komunizm wiecznie żywy, chciałoby się zakrzyknąć widząc na własne oczy wyjątkowy Park Rzeźb, który powstał według projektu architekta Akosa Eleőda. Jest to jedyny na świecie park tematyczny, którego atrakcją stanowią pamiątki z okresu komunistycznego. Są to monumentalne rzeźby będące symbolami minionego okresu. Zwiedzanie Parku to niezwykła okazja do podróży w czasie. Można tu obejrzeć pomniki z miejsc publicznych, które usunięto z ulic Budapesztu oraz całego kraju w momencie gdy socjalizm dobiegł kresu. Zobaczymy tu posągi Lenina, Marksa i Engelsa i Dymitrowa oraz najbardziej znany ze wszystkich zgromadzonych tu pomników – 6-metrowy pomnik wyzwoliciela żołnierza radzieckiego.

Wycieczki do Budapesztu, nawet te najkrótsze weekendowe, zapewnić nam mogą mnóstwo atrakcji i ciekawych wrażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?