Ciekawe i interesujące miejsca we Lwowie

Opera Lwów

Lwów to miasto leżące na terenie obecnej Ukrainy. Jeżeli wybieramy się na wakacje, czy też na wczasy, bądź wprowadzamy w nasze życie czas na zmiany, zazwyczaj obieramy kierunek południowy, lub też zmieniamy nawet kontynent. Czy jednak to dosyć znane ukraińskie miasto może zaproponować nam jakieś ciekawe miejsca do odwiedzenia? Okazuje się, że jak najbardziej tak.

Warto odwiedzić

Lwów posiada na swoim terenie ogromną ilość zabytków, między innymi ze względu na swoją bardzo rozwiniętą kulturę i sztukę – jest przecież centrum Ukrainy pod tym kątem – ale również i na przebogatą historię, w przeszłości bowiem przechodził z rąk do rąk różnych krajów i różnych mocarstw.  Jednym z najbardziej znanych zabytków, nie tylko w samym Lwowie, ale także w ogóle w Europie, jest Katedra Łacińska z kaplicami: Kampianów i Boimów, przykład pięknego budownictwa z okresu gotyckiego. Katedra ta to jeden z najstarszych kościołów miasta. Do tego we Lwowie odwiedzić można na przykład takie budynki, jak chociażby obór św. Jura, katedra ormiańska i dzielnica ormiańska, zespół Cerkwi Wołoskiej i ulica Ruska, kościół Dominikanów, kościół i klasztor Bernardynów, kościół Jezuitów, kościół św. Antoniego, kamienice na Rynku – Kamienicę Królewską, Czarna, dawny pałac arcybiskupów łacińskich, kamienicę Bandinellich i oczywiście sam Ratusz. Do tego we Lwowie warte zobaczenia są Kopiec Unii Lubelskiej, Arsenał Królewski, Arsenał Miejski, Baszta Prochowa, Teatr Miejski (czyli tak zwana Opera Lwowska), Teatr Skarbkowski, Ossolineum, Dworzec Główny, Uniwersytet Lwowski, Politechnika Lwowska, Opera czy Pałac i Cmentarz Łyczakowski. Szacuje się, że ponad pięćdziesiąt procent zabytków całej Ukrainy znajduje się właśnie na terenie Lwowa.

Opera Lwów
Na zdjęciu przedstawiono Operę we Lwowie
Pałac Lwów
Kadr przedstawia Pałac we Lwowie

Na dodatek w mieście znajdują się tak zwane wolnostojące pomniki, przedstawiające zasłużone dla kraju, lub też dla samego Lwowa, postaci. W okresie międzywojennym na cokołach stali między innymi Adam Mickiewicz, Aleksander Fredro, Bartosz Głowacki, Agenor Gołuchowski, Stanisław Jabłonowski, Teofil Wiśniowski i Józef Kapuściński, Kornel Ujejski, Jan III Sobieski (pomnik razem z  popiersiem), Franciszek Smolka, Jan Kiliński, Jan z Dukli (czyli figura na kolumnie na Placu Bernardyńskim) i Święty Krzysztof. Część z wymienionych pomników jeszcze stoi, jednakże spora ich ilość została zniszczona przez Armię Czerwoną, czy też przez Niemców.

Wspomniany wyżej pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie
Wspomniany wyżej pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie

Oczywiście nie tylko pomniki i zabytki są dowodem na to, że warto zainteresować się biurem podróży oferującym wycieczki lwów, ale również wiele pięknych zakątków i ogólna geografia miasta. Podróż tego typu to nie duży wydatek, a możemy zwiedzić i zobaczyć bardzo dużo. Ludzie mieszkający we Lwowie są bardzo życzliwi dla odwiedzających ich Polaków. Wycieczka tego typu to świetny chociażby weekendowy wyjazd dla rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?